• 16-14 בינואר 2008

כנס בינלאומי בנושא: חפץ ותמונה באמנות היהודית: הקשר, תפקיד ומשמעות

תוכנית הכנס

סיכום הכנס

הכנס התקיים ביוזמת המרכז לחקר התפוצות על שם גולדשטיין-גורן במסגרת הפרויקט לחקר האמנות והתרבות החזותית היהודית, בשיתוף עם הפקולטה למדעי הרוח על שם לסטר וסאלי אנטין, הפקולטה לאמנויות על שם יולנדה ודוד כץ והמרכז למורשת היהדות על שם צימבליסטה.

מסקנה ראשונה של מארגני הכנס היא, שיש לפתח את הרב-תחומיות ואת הראייה הרחבה של האמנות היהודית, ולראות בה דיסציפלינה היסטורית לכל דבר. הכוונה היא להפוך את אוניברסיטת תל אביב, והפרויקט שבמרכז לחקר התפוצות, לגורם מרכזי במחקר זה ולמוקד שירכז את כיווני המחקר העתידיים ברחבי העולם וישמש להם במה אקדמית.

מרבית המרצים בכנס היו היסטוריונים של האמנות, שעיקר עיסוקם באמנות יהודית ובתרבות חזותית, אך ניתנה במה משמעותית גם לחוקרים מתחום ההיסטוריה של עם ישראל, הפולקלור והמוזיאולוגיה, כדי להגיע לרב-שיח משמעותי ולהגדיר מחדש, תוך סיכום ופולמוס ביקורתי את תחומי המחקר.

הרצון של מארגני הכנס היה להגיע לחשיבה מחודשת על היקפה של האמנות היהודית והתרבות החזותית שלה, תוך התבוננות גם אל העבר וצפייה לעתיד. המסקנה שעלתה מן הדיונים הייתה, שאין לבודד את האמנות היהודית כדיסציפלינה בפני עצמה, אלא יש לראות בה חולייה מקשרת בין ההגדרה המקובלת של תולדות האמנות לבין מדעי היהדות. למעשה, זוהי דיסציפלינה היסטורית לכל דבר, שבה החפץ או התמונה נחקרים כנקודת מוצא, בסיוע מקורות כתובים. כך ניתן לעיתים לגשר על פני חללים בידע הצבור והמצטבר בידי החוקרים ולהאיר תקופות, אירועים או תופעות שאינם ידועים דיים ממקורות אחרים.

משתתפים ונוכחים:

בכנס השתתפו 46 מרצים מהארץ ומחו"ל, מ-10 מדינות. מחצית המרצים הגיעו מחו"ל: ארצות הברית (7), גרמניה (5), אנגליה (3), הולנד (3) וכן אוסטריה, איטליה, יוון, צ'כיה וצרפת (משתתף נוסף מדנמרק הודיע ברגע האחרון על היעדרותו מפאת מחלה).

בין המרצים היו גם שלושה זוכי פרס ישראל: פרופ' בצלאל נרקיס, פרופ' דניאל שפרבר ופרופ' זיוה עמישי-מייזליש.

בין המרצים מהארץ הייתה נציגות נכבדה לאוניברסיטת תל אביב וכן לאוניברסיטה העברית, שני נציגים מאוניברסיטת בר אילן וכן נציגים מאוניברסיטת בן גוריון, הטכניון, מכללת שנקר, מכללת תלפיות, מכללת בית ברל, מוזיאון ישראל ומוזיאון בית התפוצות.

הכנס זכה לתהודה מרשימה. בכל אחד ממושביו נכח קהל רב, בהם ארבעה משתתפים שהגיעו במיוחד מחו"ל, למרות שלא הרצו בכנס. במושב הפתיחה היו כ-170 איש, וביתר המושבים בין 130 ל-180 איש. פעמיים עברנו לאולם 223 בבניין גילמן כשמספר המשתתפים עלה על יכולת הקיבול של אולם דרכליס.

הישגים עיקריים:

›  דיון במתודולוגיה העכשווית של התחום אמנות ותרבות יהודית חזותית.

  הפיכת הפרויקט לציר מרכזי בדיון המוזיאולוגי היהודי: בכנס נכחו אוצרים ומעצבים מ- 6 מוזיאונים יהודיים ברחבי העולם (ניו-יורק, שיקגו, ורשה, פראג, אמסטרדם, וינה, מינכן וארפורט).

›  בהמשך לכנס הוקמה מועצה מדעית בינלאומית, שתיקח על עצמה הוצאה לאור של דברי הכנס. הוצאת הספרים היוקרתית Brill מ-Boston, וכן הוצאת Peeters מ-Leuven, כבר הביעו התעניינות בהוצאה לאור של ספר מסוג זה.

  חשיפת קהל החוקרים לטכנולוגיות חדשות: הוצגו טכנולוגיות חדשות לחקר טקסטים עתיקים, כגון שימוש באינפרה אדום כדי לחשוף ריבודי איורים מימי הביניים; וכן פרויקט InscriptiFact, המשלב טכנולוגיה מתקדמת של צילום דיגיטאלי ומחשוב כדי לפענח טקסטים קדומים ולשחזרם (למשל, מגילות ים המלח), ובכך להצעיד את חקר העת העתיקה לאופקים חדשים.

  שילובם של חוקרים צעירים לצד המרצים הוותיקים: ארבע מרצות בעלות תואר מ"א זכו לראשונה להעלות מפרי מחקריהן במעמד אקדמי, ונהנו מביקורות חיוביות ביותר.

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

המרכז לחקר התפוצות על שם גולדשטיין-גורן מתכבד להשיק את פרוייקט מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

קרא עוד...

עדכונים בנוגע לפעילות ספריית מהלמן בתקופה הקרובה

בהתאם לתקנות "התו הסגול" תתאפשר הכניסה לספרייה בהזמנת מקום מראש בלבד.

קרא עוד...

יום עיון לציון שנה לפטירתו של פרופ' שלמה סימונסון ז"ל - הודעה על דחיית מועד האירוע

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין גורן מבקש להודיע על דחיית מועד האירוע.

הודעה על מועד חדש תימסר בהמשך.