• 15 בינואר 2009

ערב עיון במסגרת היחידה לחקר יהודי ארצות האסלאם ותרבותם.
הנושא: "מן המזרח ומן המערב - קהילות יהודיות בצפון אפריקה ובאיראן".

 

  • 19 בינואר 2009

ערב עיון במסגרת הפרויקט לחקר יהודי רומניה ותרבותם.
הנושא: "חידושי מחקר: הקהילה היהודית בעת החדשה".
ערב עיון זה נערך לכבוד סיום מחקרו של פרופ' ליביו רוטמן על הקהילה היהודית ברומניה בעת החדשה. מחקר זה נעשה הודות לתרומתה הנדיבה של קרן דוד ברג.

 

  • 4-3 במרץ 2009

כנס דוקטורנטים בינלאומי שהתקיים באוניברסיטת תל-אביב בנושא אומנות יהודית.
הכנס התקיים ביזמת הפרויקט לחקר האמנות והתרבות החזותית היהודית שבמרכז לחקר התפוצות, בשיתוף עם הפקולטה למדעי הרוח ע"ש לסטר וסאלי אנטין והפקולטה לאמנויות ע"ש יולנדה ודוד כץ.
בכנס השתתפו חוקרים בתחילת דרכם מן הארץ ומחו"ל, וכן ניתנו שתי הרצאות אורח על ידי פרופ' סטפן רייף מאוניברסיטת קיימברידג' ופרופ' ריצ'רד כהן מהאוניברסיטה העברית. כמו כן, במסגרת הכנס התקיים ביקור באוסף משפחת גרוס ברמת אביב.

תוכנית הכנס

 

  • 22 באפריל 2009

סדנה שלישית לעמיתי קדמתה.
הסדנה נערכה בחסות קדמתה – המרכז הישראלי לחקר יהדות המזרח וספרד, מכון בן צבי לחקר קהילות ישראל במזרח, מפעל התיעוד – יהודי ארצות האסלאם, והיחידה לחקר יהודי ארצות האסלאם ותרבותם של המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן, ובהשתתפות פרופ' ירון צור, ראש היחידה.

 

  • 13 במאי 2009

ערב עיון לכבוד הופעת ספרה של אסתר מאיר-גליצנשטיין: בין בגדאד לרמת-גן: יוצאי עיראק בישראל. ערב עיון זה התקיים בחסות הפקולטה למדעי הרוח ע"ש לסטר וסאלי אנטין, ביה"ס למדעי היהדות ע"ש חיים רוזנברג, המכון לחקר הציונות וישראל ע"ש חיים וייצמן, יד בן-צבי, והיחידה לחקר יהודי ארצות האסלאם ותרבותם של המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן, ובהשתתפות פרופ' ירון צור, ראש היחידה.

 

  • 20-18 במאי 2009

כנס בינלאומי בנושא: "ברברים ויהודים: יהודים ויהדות במערב בימי הביניים המוקדמים (מאות 9-5)". הכנס התקיים באוניברסיטת תל-אביב (19-18 במאי) ובאוניברסיטה הפתוחה (20 במאי).
הכנס אורגן על ידי המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן, בשיתוף עם האוניברסיטה הפתוחה וה- Hochschule für Jüdische Studien בהיידלברג, גרמניה.

תוכנית הכנס

 

  • 23 בדצמבר 2009

ערב עיון לרגל צאת ספר בן גוריון הערבי מאת שולמית סלע ז"ל.
הנושא: "עיונים בהתהוות ספר יוסיפון בשלוש לשונותיו (עברית, ערבית, וערבית-יהודית) ובמשמעויותיו התרבותיות." האירוע אורגן בשיתוף פעולה עם מכון בן-צבי לחקר קהילות ישראל במזרח.

 

  • 29-28 בדצמבר 2009

המרכז השתתף בכנס בינלאומי בנושא:
Judaea/Palaestina, Babylon and Rome: Jews in the Roman, Parthian and Sassanian Empires—In Honour of Professor Aharon Oppenheimer on the Occasion of his Retirement,
לכבוד יציאתו לגמלאות של פרופ' אהרן אופנהיימר—ראש המרכז בשנים 2002-1997 ומרצה בכיר בחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל-אביב.

תוכנית הכנס

 

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

המרכז לחקר התפוצות על שם גולדשטיין-גורן מתכבד להשיק את פרוייקט מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

קרא עוד...

עדכונים בנוגע לפעילות ספריית מהלמן בתקופה הקרובה

בהתאם לתקנות "התו הסגול" תתאפשר הכניסה לספרייה בהזמנת מקום מראש בלבד.

קרא עוד...

יום עיון לציון שנה לפטירתו של פרופ' שלמה סימונסון ז"ל - הודעה על דחיית מועד האירוע

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין גורן מבקש להודיע על דחיית מועד האירוע.

הודעה על מועד חדש תימסר בהמשך.