חוקרת: ד"ר גלית חדאד

בעקבות תבוסתו הצורבת של הצבא הצרפתי, נפלו בשבי האויב הגרמני כמיליון ושמונה מאות אלף לוחמים צרפתים, ביניהם מעל לעשרת אלפים לוחמים ממוצא יהודי. הודות לאמנת ז'נבה משנת 1929, שדרשה מהמדינות החתומות לכבד את זכויותיהם ההומניטריות של כל שבויי המלחמה, השבויים היהודים חמקו מהגורל הטראגי שהיה מנת חלקה של יהדות צרפת תחת משטר וישי.

מטרת המחקר הנוכחי היא להתחקות אחר חוויית השבי בקרב האסירים ממוצא יהודי במחנות השבי הגרמניים. ד"ר חדאד מתייחסת בעיקר לסוגיה כיצד באה לידי ביטוי הזהות היהודית של אותם אסירים, שמרביתם ראו עצמם קודם כל כאזרחים שווים המשתייכים לאומה הצרפתית, פטריוטים ונאמנים לערכי הרפובליקה. כמו כן, היא מתמקדת ביחס שקיבלו מחבריהם לשבי, יחס הנע בין אחוות אסירים שמקורה בגורל זהה ומהשתייכות לאומית משותפת לבין אנטישמיות גלויה.

מאז הצטרפה ד"ר חדאד לסגל האקדמי של המרכז, עיקר מאמציה הופנו למציאת מקורות ראשוניים כיומני שבי ותכתובות, איסוף עדויות שרוכזו על-ידי ארגון "המתנדבים היהודים בצבא צרפת" (Engagés Volontaires Juifs dans l’Armée Française). כמו כן, היא יצרה קשר עם משפחות אשר ברשותם ארכיונים פרטיים הכוללים מסמכים, מכתבים וצילומים של קרוביהם שנפלו בשבי הגרמני בשנות המלחמה.

במהלך שהותה בפריז אספה קורפוס רב-היקף של מסמכים רשמיים בארכיונים הלאומיים של צרפת (Les Archives Nationales) ובארכיונים של המוזיאון לזכר השואה בפריז (Mémorial de la Shoa) השופך אור על מדיניות שלטון וישי בנוגע לסוגיית שבויי המלחמה שמוצאם יהודי. בנוסף על כך, היא החלה בעיון בדו"חות הצלב האדום (Les rapports de la Croix-Rouge) שחלקם מתארים את היחס המפלה שקיבלו שבויי המלחמה היהודים במחנות לעומת חבריהם הלא יהודים.

ממצאים ראשונים הוצגו בכנסים העוסקים בחיילים היהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה שערך המרכז. בהרצאות אלה ד"ר חדאד התייחסה לתופעת השבי במלחמות המודרניות, החיים במחנות השבי, אפליה ואנטישמיות במחנות, גישת הגרמנים כלפי שבויי מלחמה יהודים ומדיניות משטר וישי כלפי שבויי המלחמה הצרפתים ממוצא יהודי.

כנסים

  • 19 במאי, 2016
    ד"ר חדאד השתתפה ביום העיון, שארגן המרכז, המבוסס על מחקרים מתוך פרוייקט זה. כותרת הרצאתה:

"Prisonniers de guerre français d'origine juive: l'expérience de la captivité militaire (1940–1945)”.

  • 20 באפריל, 2017
    ד"ר חדאד השתתפה ביום העיון, שארגן המרכז: "חיילים יהודים במלחמת העולם השנייה". כותרת הרצאתה:

    "The Experience of Captivity: French Jewish POWs in German Camps (1940–1945)".

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

המרכז לחקר התפוצות על שם גולדשטיין-גורן מתכבד להשיק את פרוייקט מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

קרא עוד...

עדכונים בנוגע לפעילות ספריית מהלמן בתקופה הקרובה

בהתאם לתקנות "התו הסגול" תתאפשר הכניסה לספרייה בהזמנת מקום מראש בלבד.

קרא עוד...

יום עיון לציון שנה לפטירתו של פרופ' שלמה סימונסון ז"ל - הודעה על דחיית מועד האירוע

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין גורן מבקש להודיע על דחיית מועד האירוע.

הודעה על מועד חדש תימסר בהמשך.