תפוצות ישראל בשלהי העת העתיקה: מוסדות חברה ותרבות

מרכזי הפרוייקט: ד"ר יובל שחר, פרופ' יובל רוטמן

כתובת דוא"ל: yrotman@post.tau.ac.il, yshahar@post.tau.ac.il

טלפון: 03-6409021, 03-6409175

מטרת הפרויקט היא לבחון את התפתחותם של מוסדות חברתיים ותרבותיים פרטיקולריים בתפוצות ישראל בשלהי העת העתיקה, כאמצעי להמשכיות קיומן של קהילות ישראל מהעולם העתיק אל תוך ימי הביניים. כיום ברור לחלוטין שמערך הפזורה היהודית עבר שינוים משמעותיים במהלך שלהי העת העתיקה, בין תקופת המרידות הגדולות ועד ראשית האסלאם. הפרויקט עתיד להתמקד בחקר השינויים החברתיים והתרבותיים בקהילות התפוצה, כדי לבחון את התנאים החדשים שנוצרו עם המעבר לעולם מונותיאסטי. הדימיון הגדול לאופן שבו התנהלו קהילות דתיות נוצריות שונות במרחב היהודי-נוצרי המשותף הביאה ליצירה של מוסדות חברתיים ותרבותיים חדשים ששימשו להגדרת הקהילה הדתית. הפרוייקט שם לו למטרה לבצע מחקר השוואתי בו יבחנו מוסדות אלה כאמצעים להמשכיות ארגון הקהילה היהודית.ניתוח השוואתי של מקורות יהודיים ולא יהודיים יסייע לשפוך אור חדש על הדינמיקה בין הקהילות הדתיות השונות כדי לענות על השאלה: האם התפתחה שפה חברתית-תרבותית במרחב המונותאיסטי שאיפשרה הגדרה של הקהילה היהודית הפרטיקולרית?

חדשות המרכז

ספרו החדש של פרופ' ליביו רוטמן

ספרו החדש של פרופ' רוטמן, "Romanian Kehillah: The Pulse, Character, and History of the Jewish Community in Romania",  יצא לאור בהוצאת אוניברסיטת תל אביב.

קרא עוד...

יום העיון לכבוד צאת ספרו החדש של פרופ' מתתיהו מינץ

יום עיון לכבוד פרסום הספר 'המצוקות, התקוות והייאוש של יהודי רוסיה הסובייטית', מאת פרופ' מתתיהו מינץ, התקיים ביום שני, י"ח בכסלו תשע"ו, 30.11.2015, באוניברסיטת תל אביב.

קרא עוד...

פרסומים חדשים

ספרי המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן, אשר יצאו לאור במהלך שנת 2015-2014, על-ידי הוצאות לאור שונות:

קרא עוד...