הסביבה היהודית האירופאית של ימי הביניים היתה מרחב פיזי וחברתי ששיקף התאמות ייחודיות של צרכי מגורים, שהתבצעו בערים הנוצריות של אירופה בימי הביניים, לציווי ההלכה ולפרשנויות חז"ל המופיעות במשנה ובתלמוד. מאפייניהם של החיים הקהילתיים היהודיים בערים אלה ובסיסו ההגיוני של תכנון הנוף האורבני היהודי הם תחומים שלא נחקרו די הצורך ושלהבנתם נדרשת מערכת מורכבת של כלי מחקר בינתחומיים, המשלבים את תחומי ההיסטוריה, הארכיאולוגיה, ההלכה, הפולקלור והאמנות. משמעותו של מחקר ייחודי מסוג זה טמונה ביכולתו לזרות אור על שלב מכריע בהתפתחות החשיבה היהודית ולראשונה על הרכיבים השונים של סביבות המגורים היהודיות בערי אירופה בימי הביניים.

מחקר זה מתכוון לנתח לא רק את מאפייניה הפיזיים של סביבת המגורים היהודית בימי הביניים, אלא גם להתמודד עם התפישה העצמית של היהודים באשר למרחב שבו פעלו בתוך סביבתם-שלהם ובתוך העיר הנוצרית הגדולה יותר. השוואת חומרים הלכתיים ממסכת עירובין, העוסקת בסביבת המגורים היהודית, למקורות היסטוריים לא-יהודיים ולממצאים ארכיאולוגיים מציעה מבט ייחודי על הנוף האורבני של יהודים יושבי ערים באירופה של ימי הביניים ומאירה את רבדי המשמעות הרבים שהיו מעורבים בסביבותיהם הפיזיות. צוות המחקר מנתח שורה של פרשנויות ימי ביניימיות, כולל מקורות שהציעו למסכת עירובין מלומדי מפתח יהודים בצרפת ובגרמניה; שו"ת העוסקות ביחסי שכנות ובעיות שנבעו מנופים שונים ומבנייה בשבת; שטרות קניין ורישומים של נכסי דלא ניידי ימי ביניימיים שהתבצעו בערים נוצריות; ושרידים ארכיאולוגיים מערים ימי ביניימיות. כל זאת במטרה להבין ולשחזר את המרחב היהודי האורבני בעיר הנוצרית האירופאית בימי הביניים.

את צוות המחקר מוביל פרופ' שמחה גולדין, בשיתוף עם פרופסור יוהנס הייל, ראש הקתדרה ע"ש איגנץ בוביס ב-Hochschule für Jüdische Studien בהיידלברג, גרמניה. חוקרים מובילים, מרחבי אירופה, משתתפים בפרויקט. במסגרת הפרויקט התקיימו סדרת סדנאות מחקר שבחנו את המצב הנוכחי בתחום. דברי הסדנאות יפורסמו ככרך חדש של כתב העת מיכאל. בנוסף, ממצאי הפרויקט יתפרסמו עם סיומו.

 

כנסים

  • 7-6 בינואר 2013, 8-7 באפריל 2014, 14-12 באפריל 2015 ו-18 באפריל 2016

ארבע סדנאות מחקר בין-לאומיות נערכו באוניברסיטת תל אביב, על מנת להפגיש בין החוקרים המעורבים בפרויקט זה ומומחים אחרים בתחום. הסדנאות סיפקו הזדמנות לבחון את מצב ההתפתחות של המחקר ולקבוע את הכיוון שבו הפרויקט ימשיך להתקדם. דברי הסדנאות יפורסמו ככרך חדש של כתב העת מיכאל, תוך התמקדות בנושא השכונה היהודית.

 

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

קול קורא - איוש משרת חוקר בפרוייקט מחקר אודות יהדות אוקראינה

המרכז לחקר התפוצות על שם גולדשטיין-גורן מתכבד להזמינכם להגיש הצעות מחקר לאיוש משרת חוקר (50%) בפרוייקט חדש אודות יהדות אוקראינה.

לפרטים נוספים...

 

מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

המרכז לחקר התפוצות על שם גולדשטיין-גורן מתכבד להשיק את פרוייקט מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

קרא עוד...

עדכונים בנוגע לפעילות ספריית מהלמן בתקופה הקרובה

בהתאם לתקנות "התו הסגול" תתאפשר הכניסה לספרייה בהזמנת מקום מראש בלבד.

קרא עוד...