הסביבה היהודית האירופאית של ימי הביניים היתה מרחב פיזי וחברתי ששיקף התאמות ייחודיות של צרכי מגורים, שהתבצעו בערים הנוצריות של אירופה בימי הביניים, לציווי ההלכה ולפרשנויות חז"ל המופיעות במשנה ובתלמוד. מאפייניהם של החיים הקהילתיים היהודיים בערים אלה ובסיסו ההגיוני של תכנון הנוף האורבני היהודי הם תחומים שלא נחקרו די הצורך ושלהבנתם נדרשת מערכת מורכבת של כלי מחקר בינתחומיים, המשלבים את תחומי ההיסטוריה, הארכיאולוגיה, ההלכה, הפולקלור והאמנות. משמעותו של מחקר ייחודי מסוג זה טמונה ביכולתו לזרות אור על שלב מכריע בהתפתחות החשיבה היהודית ולראשונה על הרכיבים השונים של סביבות המגורים היהודיות בערי אירופה בימי הביניים.

מחקר זה מתכוון לנתח לא רק את מאפייניה הפיזיים של סביבת המגורים היהודית בימי הביניים, אלא גם להתמודד עם התפישה העצמית של היהודים באשר למרחב שבו פעלו בתוך סביבתם-שלהם ובתוך העיר הנוצרית הגדולה יותר. השוואת חומרים הלכתיים ממסכת עירובין, העוסקת בסביבת המגורים היהודית, למקורות היסטוריים לא-יהודיים ולממצאים ארכיאולוגיים מציעה מבט ייחודי על הנוף האורבני של יהודים יושבי ערים באירופה של ימי הביניים ומאירה את רבדי המשמעות הרבים שהיו מעורבים בסביבותיהם הפיזיות. צוות המחקר מנתח שורה של פרשנויות ימי ביניימיות, כולל מקורות שהציעו למסכת עירובין מלומדי מפתח יהודים בצרפת ובגרמניה; שו"ת העוסקות ביחסי שכנות ובעיות שנבעו מנופים שונים ומבנייה בשבת; שטרות קניין ורישומים של נכסי דלא ניידי ימי ביניימיים שהתבצעו בערים נוצריות; ושרידים ארכיאולוגיים מערים ימי ביניימיות. כל זאת במטרה להבין ולשחזר את המרחב היהודי האורבני בעיר הנוצרית האירופאית בימי הביניים.

את צוות המחקר מוביל פרופ' שמחה גולדין, בשיתוף עם פרופסור יוהנס הייל, ראש הקתדרה ע"ש איגנץ בוביס ב-Hochschule für Jüdische Studien בהיידלברג, גרמניה. חוקרים מובילים, מרחבי אירופה, משתתפים בפרויקט. במסגרת הפרויקט התקיימו סדרת סדנאות מחקר שבחנו את המצב הנוכחי בתחום. דברי הסדנאות יפורסמו ככרך חדש של כתב העת מיכאל. בנוסף, ממצאי הפרויקט יתפרסמו עם סיומו.

 

כנסים

  • 7-6 בינואר 2013, 8-7 באפריל 2014, 14-12 באפריל 2015 ו-18 באפריל 2016

ארבע סדנאות מחקר בין-לאומיות נערכו באוניברסיטת תל אביב, על מנת להפגיש בין החוקרים המעורבים בפרויקט זה ומומחים אחרים בתחום. הסדנאות סיפקו הזדמנות לבחון את מצב ההתפתחות של המחקר ולקבוע את הכיוון שבו הפרויקט ימשיך להתקדם. דברי הסדנאות יפורסמו ככרך חדש של כתב העת מיכאל, תוך התמקדות בנושא השכונה היהודית.

 

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

ערב עיון בנושא אמנות והומניזם אחרי השואה

יום שני, 10 ביוני 2019,  16:30 -  19:30

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן מתכבד להזמינכם לערב עיון  בנושא "אמנות והומניזם אחרי השואה"

קרא עוד...

ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי -- "פירוש חמאת החמדה"

המרכז מתכבד לבשר על פרסום ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי "פירוש חמאת החמדה: לחמישה חומשי תורה עם ההפטרות מאת ר' שת הרופא בן יפת מארם צובה". ספר זה יצא לאור כחלק מהסדרה החדשה של המרכז "כתבי ידע". להזמנות ניתן לפנות למרכז בטלפון 03-6409799 או במייל לכתובת: diaspora@tauex.tau.ac.il

קרא עוד...