התרבות החומרית והכלכלית של יהדות אשכנז בימי הביניים 

במהלך העת העתיקה וימי הביניים השכונות היהודיות עוצבו על ידי הדרישות ההלכתיות שהנחו את דרך החיים של היהודים. על כן, מקורות הלכתיים משמשים כאמצעי מחקר בכדי ללמוד את הנוף העירוני של אותה תקופה. עבודתו של ד"ר ליפשיץ מתמקדת בבחינת מקורות הלכתיים מאירופה של ימי הביניים, ובעיקר בפרשנות של מסכת עירובין כבסיס לקביעת הדינמיקה הפנימית – פיזית, חברתית, דתית ותרבותית – של בניית השכונה היהודית במהלך התקופה המדוברת. 

במהלך השנה האקדמית 2016–2017, ד"ר ליפשיץ כתב שלושה מאמרים חדשים, המופיעים בהמשך. הוא שוקד כעת על כתיבת ספר שיעסוק בתרבות החומרית והכלכלית של יהדות אשכנז בימי הביניים. ספר זה יעסוק בניידות העסקית, בחיי המסחר וההלוואה בריבית, הרחוב, בתי היהודים ותפיסתם האסתטית, זכויותיהם כאזרחים בעיר הנוצרית ועוד.

פרסומים

מאמרים בהכנה לפרסום

'"הנהיג': מנהגים וחידוש באשכנז".

"דיני טהרה באשכנז".

"יהודי הכפרים באשכנז של ימי הביניים".

כנסים

  • 18 באפריל, 2016
    ד"ר ליפשיץ היה חבר בוועדה האקדמית של הסדנה הבין-לאומית, שערך המרכז, "The Jewish Neighborhood in Medieval Ashkenaz: Reading Halakhic Texts". כותרת הרצאתו בסדנה הייתה:"Standing during the Reading of the Torah as an Example of Changes in the Minhag of Ashkenaz".

  •  4–7 ביולי, 2016
    ד"ר ליפשיץ יצג את המרכז בכנס השנתי International Medieval Congress שהתקיים באוניברסיטת לידס, אנגליה. כותרת הרצאתו הייתה: “Wine Drinking in the Synagogue as a Guild Ceremony in Ashkenaz”.

  •  3–6 ביולי, 2017
    ד"ר ליפשיץ יצג את המרכז בכנס השנתי International Medieval Congress שהתקיים באוניברסיטת לידס, אנגליה. כותרת הרצאתו הייתה: “A Gentile is Not the Other: The Unique Case of Ashkenaz”.

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

ערב עיון בנושא אמנות והומניזם אחרי השואה

יום שני, 10 ביוני 2019,  16:30 -  19:30

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן מתכבד להזמינכם לערב עיון  בנושא "אמנות והומניזם אחרי השואה"

קרא עוד...

ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי -- "פירוש חמאת החמדה"

המרכז מתכבד לבשר על פרסום ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי "פירוש חמאת החמדה: לחמישה חומשי תורה עם ההפטרות מאת ר' שת הרופא בן יפת מארם צובה". ספר זה יצא לאור כחלק מהסדרה החדשה של המרכז "כתבי ידע". להזמנות ניתן לפנות למרכז בטלפון 03-6409799 או במייל לכתובת: diaspora@tauex.tau.ac.il

קרא עוד...