טיפוח נשי בשכונה היהודית בימי הביניים: קשרי תרבות בין יהודים לנוצרים ומנהגי הטיפוח של הנשים היהודיות

מנהגי הטיפוח של נשים יהודיות בעיר בימי הביניים מאפשרים לנו זווית מחקר חדשה לבחינת הקשרים שבין החברה היהודית לחברה הנוצרית בעיר בימי הביניים. הם מגלים את הקשרים העמוקים שקיימו ביניהן נשים יהודיות ונוצריות. נשים יהודיות אמצו את נורמות הטיפוח של הנשים הנוצריות, בהלבשה, תכשיטים ופריטים נלווים. בשנה החולפת גילתה ד"ר שניצר שהיו מספר מקרים בהם נשים אימצו מנהגי התקשטות של נשים נוצריות על מנת לשמור על חוקי ההלכה היהודים. יחד עם זאת השנה התברר שלצד המקרים הללו היו מקרים שבהם נשים בחרו שלא להתייחס לחוקי ההלכה, אלא להתייחס יותר לצו האופנה הנוצרי. בשנה האחרונה התברר שלמיקומן הגיאוגרפי ולמעמדן הכלכלי-חברתי של הנשים היהודיות, יש השפעה על יחסן של הנשים לחוקי ההלכה ומנהגי ההתקשטות של הנשים הנוצריות. נשים עשירות ומיוחסות יותר ניסו למצוא את הדרך לשלב בין מנהגי ההתקשטות של הנשים הנוצריות לבין ההלכה. גם למיקום הגיאוגרפי ישנה משמעות – נשים יהודיות שחיו באזור שמפן והאיל דה פרנס היו מעורבות יותר בשינוי מנהגי ההתקשטות של הנשים היהודיות. בעוד שבשנים האחרונות עסקה ד"ר שניצר בעיקר בתכשיטי הנשים, בשנה הקרובה היא תעסוק במנהגי הלבוש של הנשים ובהשפעת מנהגי הנשים הנוצריות על אופן הלבוש של הנשים היהודיות במרחב העירוני (גם בהקשר של חוקי הערוב).

פרסומים

אונס בין הלכה למציאות: היחס לכפיית יחסי מין על נשים בקהילות היהודיות בגרמניה וצפון צרפת בימי הביניים (תל אביב: ההוצאה לאור של אוניברסיטת תל אביב, 2017).

כנסים

  • 6–10 באוגוסט, 2017
    ד"ר שניצר תייצג את המרכז בקונגרס העולמי ה-17 למדעי היהדות שיתקיים בירושלים. כותרת הרצאתה היא "דנים בסטייל: עמדות חכמי ההלכה באשכנז ביחס לאופנת נשים".

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

קול קורא - איוש משרת חוקר בפרוייקט מחקר אודות יהדות אוקראינה

המרכז לחקר התפוצות על שם גולדשטיין-גורן מתכבד להזמינכם להגיש הצעות מחקר לאיוש משרת חוקר (50%) בפרוייקט חדש אודות יהדות אוקראינה.

לפרטים נוספים...

 

מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

המרכז לחקר התפוצות על שם גולדשטיין-גורן מתכבד להשיק את פרוייקט מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

קרא עוד...

עדכונים בנוגע לפעילות ספריית מהלמן בתקופה הקרובה

בהתאם לתקנות "התו הסגול" תתאפשר הכניסה לספרייה בהזמנת מקום מראש בלבד.

קרא עוד...