טיפוח נשי בשכונה היהודית בימי הביניים: קשרי תרבות בין יהודים לנוצרים ומנהגי הטיפוח של הנשים היהודיות

מנהגי הטיפוח של נשים יהודיות בעיר בימי הביניים מאפשרים לנו זווית מחקר חדשה לבחינת הקשרים שבין החברה היהודית לחברה הנוצרית בעיר בימי הביניים. הם מגלים את הקשרים העמוקים שקיימו ביניהן נשים יהודיות ונוצריות. נשים יהודיות אמצו את נורמות הטיפוח של הנשים הנוצריות, בהלבשה, תכשיטים ופריטים נלווים. בשנה החולפת גילתה ד"ר שניצר שהיו מספר מקרים בהם נשים אימצו מנהגי התקשטות של נשים נוצריות על מנת לשמור על חוקי ההלכה היהודים. יחד עם זאת השנה התברר שלצד המקרים הללו היו מקרים שבהם נשים בחרו שלא להתייחס לחוקי ההלכה, אלא להתייחס יותר לצו האופנה הנוצרי. בשנה האחרונה התברר שלמיקומן הגיאוגרפי ולמעמדן הכלכלי-חברתי של הנשים היהודיות, יש השפעה על יחסן של הנשים לחוקי ההלכה ומנהגי ההתקשטות של הנשים הנוצריות. נשים עשירות ומיוחסות יותר ניסו למצוא את הדרך לשלב בין מנהגי ההתקשטות של הנשים הנוצריות לבין ההלכה. גם למיקום הגיאוגרפי ישנה משמעות – נשים יהודיות שחיו באזור שמפן והאיל דה פרנס היו מעורבות יותר בשינוי מנהגי ההתקשטות של הנשים היהודיות. בעוד שבשנים האחרונות עסקה ד"ר שניצר בעיקר בתכשיטי הנשים, בשנה הקרובה היא תעסוק במנהגי הלבוש של הנשים ובהשפעת מנהגי הנשים הנוצריות על אופן הלבוש של הנשים היהודיות במרחב העירוני (גם בהקשר של חוקי הערוב).

פרסומים

אונס בין הלכה למציאות: היחס לכפיית יחסי מין על נשים בקהילות היהודיות בגרמניה וצפון צרפת בימי הביניים (תל אביב: ההוצאה לאור של אוניברסיטת תל אביב, 2017).

כנסים

  • 6–10 באוגוסט, 2017
    ד"ר שניצר תייצג את המרכז בקונגרס העולמי ה-17 למדעי היהדות שיתקיים בירושלים. כותרת הרצאתה היא "דנים בסטייל: עמדות חכמי ההלכה באשכנז ביחס לאופנת נשים".

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

ערב עיון בנושא אמנות והומניזם אחרי השואה

יום שני, 10 ביוני 2019,  16:30 -  19:30

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן מתכבד להזמינכם לערב עיון  בנושא "אמנות והומניזם אחרי השואה"

קרא עוד...

ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי -- "פירוש חמאת החמדה"

המרכז מתכבד לבשר על פרסום ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי "פירוש חמאת החמדה: לחמישה חומשי תורה עם ההפטרות מאת ר' שת הרופא בן יפת מארם צובה". ספר זה יצא לאור כחלק מהסדרה החדשה של המרכז "כתבי ידע". להזמנות ניתן לפנות למרכז בטלפון 03-6409799 או במייל לכתובת: diaspora@tauex.tau.ac.il

קרא עוד...