חקר האמנות והתרבות החזותית היהודית

חוקרת ראשית ורכזת הפרוייקט: ד"ר נעמי פויכטונגר-שריג

כתובת דוא"ל: nsarig@post.tau.ac.il

טלפון: 03-6407040

הקמת הפרויקט לחקר האמנות והתרבות החזותית היהודית נועדה לאפשר מחקר בין-תחומי על חיי היהודים, שבו יחברו יחדיו חוקרים מתחומים שונים. נקודת המוצא במחקר זה תהיה העדות החזותית, שתיחקר כתעודה היסטורית לכל דבר.

מתאמת הפרוייקט וחוקרת ראשית: ד"ר נעמי פויכטונגר-שריג

הקמת הפרויקט לחקר האמנות והתרבות החזותית היהודית נועדה לאפשר מחקר בין-תחומי על חיי היהודים, שבו יחברו יחדיו חוקרים מתחומים שונים. נקודת המוצא במחקר זה היא העדות החזותית, שתיחקר כתעודה היסטורית לכל דבר. המחקר מתייחס להיבטים הטכניים, האיקונוגרפיים והסגנוניים של כל חפץ. על מנת להעמיד את החפץ בהקשרו התקופתי והתרבותי, ייתוספו לכך רובדי מחקר מתחום ההלכה והמנהג, תוך השוואה למקורות כתובים מן העולם הלא-יהודי שיש להם נגיעה בדבר.

קרא עוד...

המחקר העוסק באיורים של כתב יד מדרום גרמניה מסוף המאה ה-16 הגיע זה מכבר לסיומו. בחודשים האחרונים עבר הספר קריאה על ידי לקטור פנימי מטעם המרכז וכן לקטור חיצוני – איש מקצוע בכיר בחקר האמנות היהודית, וחוות הדעת הועברו לבית ההוצאה De Gruyter בברלין. הספר אושר לפרסום והוא עתיד לצאת לאור ביוני 2017.

בשנה החולפת הוקדשה העבודה לקידום המחקר הבסיסי של ספר המנהגים ביידיש. החקר התמקד בשאלת הזיהוי של מקורותיהם של חיתוכי העץ הפזורים בספר. לכתחילה, עצם השימוש בחיתוכי עץ, שמזה זמן מה כבר לא היו אופנתיים, בספר שנדפס על ידי אחד מגדולי המדפיסים בתקופתו, ג'יובאני די גארה, ובאחת הבירות החשובות של האמנות בכלל ושל מלאכת הדפוס בפרט, מפתיע ומעלה תמיהות רבות. בבית הדפוס שלו, די גארה אימץ כמובן מאליו את המדיום החדש של פיתוחי הנחושת בעיטורים ששילב בעמודי שער וכאיורים לספרים שהדפיס. כשיצר ספרים לקהיליית האינטלקטואלים המקומית ואף לייצוא, השתמש באותיות פתיחה ובאיורים ברוח הזמן ואופנת המקום, שנעשו באמצעות פיתוחי נחושת. לאור זאת, השימוש שעשה במקבץ של חיתוכי עץ, שנאספו ממקורות שונים ומגוונים, ובחלקם ניכרים סימני שחיקה, יוצא דופן לעומת יתר היצירה הטיפוגרפית שיצאה מבית דפוסו.

קרא עוד...

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

ספרו החדש של פרופ' ליביו רוטמן

ספרו החדש של פרופ' רוטמן, "Romanian Kehillah: The Pulse, Character, and History of the Jewish Community in Romania",  יצא לאור בהוצאת אוניברסיטת תל אביב.

קרא עוד...

לקסיקון היסטורי גיאוגרפי לתולדות היהודים באיטליה

לקסיקון זה מקיף את תולדותיהן של כל הקהילות היהודיות באיטליה, מהתקופה הרומית עד האמנציפציה, והוא מיועד לחוקרים וסטודנטים בתחום ולקהל הרחב.

קרא עוד...

מיכאל נגיש דרך JSTOR

במהלך השנה האחרונה, עבד המרכז לחקר התפוצות בשיתוף עם הספרייה הלאומית של ישראל ו- JSTOR על מנת לספק גישה מקוונת לכל הכרכים של מיכאל.

קרא עוד...