מגרמניה לפיליפינים: סיפור הצלתם של 1,300 יהודי גרמניה ואוסטריה במנילה 1938–1939

המחקר עוסק בסיפורם העלום של 1,300 יהודים גרמנים ואוסטרים שחייהם ניצלו במנילה שבפיליפינים בתקופת מלחמת העולם השנייה. המחקר מבוסס על מסמכים נדירים שנמסרו לד"ר גז מהמשפחות, מסמכים מארכיון יד ושם, הג'ויינט וקשר לגורמים רלוונטים בארה"ב.

אימהות במשבר: שינוי דפוסי אמהות יהודית בגטו ורשה ולודז'

מחקר זה בוחן את השינוי בדפוסי האמהות היהודית בגטו לודז' וגטו ורשה, בין השנים 1940–1944, החל מהקמת הגטאות ועד לחיסולם. במהלך תקופה זו התפקיד המסורתי של האם היהודייה השתנה, וכלל תפקידים שלא היו מקובלים בעבר אצל נשים יהודיות במזרח אירופה. בין השאלות אשר יבחנו במחקר זה: איך התקיימו חיי המשפחה – אמהות והורות – בתנאים הקשים של הגטו ועם תודעת המוות? כיצד אובדן ילדים השפיע על ההישרדות של הנשים היהודיות בכלל והאמהות בפרט? מחקר זה קיבל מימון מהמכון הבין-לאומי לחקר השואה, יד ושם. במסגרת הפרויקט ד"ר גז עתידה לפרסם אנתולוגיה של יומנים ומכתבים שתורגמו מיידיש לעברית בצירוף הקדמה לכל פרק והקדמה מחקרית לכרך כולו.

פרסומים

מאמרים

"המהגר התמידי: רומן גארי וסיפורי היהודי הנודד בעיתונות הישראלית", קשר, תקשורת והגירה לזכרו של דן כספי, מספר 49, חורף 2017, עמ' 149–152.

פרסומים עתידיים

"הצלת היהודים בפיליפינים 1938–1939", ילקוט מורשת, מספר 98, דצמבר 2017.

דברים שרציתי לשכוח – פרסום ספר פרויקט אמהות במשבר: שינוי דפוסי אמהות יהודית בגטו ורשה ולודז'.

כנסים

  • 18–20 באפריל, 2016
    ד"ר גז השתתפה בכנס בין-לאומי שהתקיים בבית בגין, ירושלים. הכנס אורגן על ידי Schibboleth-Actualité de Freud ונקרא "If It Was Jerusalem". כותרת ההרצאתה הייתה: “Jerusalem in Modern Israeli Literature". ד"ר גז גם השתתפה בוועדה המארגנת של הכנס.

  •  4–7 ביולי, 2016
    ד"ר גז ייצגה את המרכז בכנס השנתי International Medieval Congress שהתקיים באוניברסיטת לידס, אנגליה. כותרת הרצאתה הייתה: “Medieval Gastronomy in France: Jewish-Christian Relationships”.

  •  20 באפריל 2017

    ד"ר גז השתתפה ביום העיון, שארגן המרכז, המבוסס על מחקרים מתוך הפרויקט "החייל היהודי במלחמת העולם השנייה". כותרת הרצאתה: "פטריוטיות יהודית או בריטית?: הזהות היהודית של החיילים בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה".

 

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

המרכז לחקר התפוצות על שם גולדשטיין-גורן מתכבד להשיק את פרוייקט מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

קרא עוד...

עדכונים בנוגע לפעילות ספריית מהלמן בתקופה הקרובה

בהתאם לתקנות "התו הסגול" תתאפשר הכניסה לספרייה בהזמנת מקום מראש בלבד.

קרא עוד...

יום עיון לציון שנה לפטירתו של פרופ' שלמה סימונסון ז"ל - הודעה על דחיית מועד האירוע

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין גורן מבקש להודיע על דחיית מועד האירוע.

הודעה על מועד חדש תימסר בהמשך.