הפרויקט מדגיש את מחויבותם של אוניברסיטת תל אביב בכלל ושל המרכז לחקר התפוצות בפרט לעיון חדשני במקורות ובמנהגים היהודיים המסורתיים ובהשפעותיהם החשובות על החיים היהודיים המאוחרים יותר. הפרויקט מבקש למשוך חוקרים לתחום ההיסטוריה היהודית, ואגב כך להוביל להרחבה ולהעמקה של ההבנה היהודית העצמית.

אחד ההבטים של פרויקט זה יהיה מחקר יסודי של סידור התפילות ושל התפתחותו באירופה בימי הביניים – היסטוריה מרגשת ומגוונת שעדיין ממתינה שיגלוה ויסבירוה במלואה. מטרת הפרויקט היא להבהיר את ההתאמות הליטורגיות היהודיות שנעשו בעולם הצרפתי-גרמני מחד גיסא ובעולם המוסלמי מאידך גיסא, ולברר האם הסיבות להתאמות אלה מושתתות על יסודות וגורמים היסטוריים משותפים. לשם כך, מנתחים החוקרים כתבי יד בולטים ומהדורות מודפסות מוקדמות הזורים אור על התפתחות סידור התפילה הצרפתי-גרמני בימי הביניים ועל האופן שבו הניח תהליך זה את היסודות להתפתחותו המאוחרת יותר. תשומת לב מיוחדת מוקדשת לתפילות היומיות המשותפות, במטרה לזהות את הגורמים שהשפיעו יותר מכל על העדפתם של סוגי טקסט ונוסחים מסוימים. היבט נוסף של הפרויקט מתרכז בליטורגיית האבלוּת בקהילות אשכנז בימי הביניים. בהתבסס על שירה ליטורגית, תפילות, וידויים, צוואות, מעשי צדקה, לוויות ופולחני אבלות, ועדוּת ממצבות קבורה, בוחנים החוקרים באיזו מידה הפגינו קהילות אלה חדשנות בתחום הפעילות הקהילתית והרחיבו את מסורות התלמוד וספרות הגאונים. הגישה תהיה בינתחומית: מניתוח היסטורי, סוציולוגי, כלכלי ופולקלוריסטי ועד לניתוח בלשני, ספרותי ותיאולוגי.

בראש המחקר עומד פרופסור סטפן רייף, פרופסור אמריטוס לעברית ימי-ביניימית וחבר בקולג' סנט ג'ון באוניברסיטת קיימברידג'. צוות המחקר כולל גם שני עמיתי מחקר, ד"ר צור שפיר מאוניברסיטת בר-אילן וד"ר יעקב טפלר ממכללת בית ברל, שמתמקדים בפרויקט סידור התפילות.

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

ערב עיון בנושא אמנות והומניזם אחרי השואה

יום שני, 10 ביוני 2019,  16:30 -  19:30

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן מתכבד להזמינכם לערב עיון  בנושא "אמנות והומניזם אחרי השואה"

קרא עוד...

ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי -- "פירוש חמאת החמדה"

המרכז מתכבד לבשר על פרסום ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי "פירוש חמאת החמדה: לחמישה חומשי תורה עם ההפטרות מאת ר' שת הרופא בן יפת מארם צובה". ספר זה יצא לאור כחלק מהסדרה החדשה של המרכז "כתבי ידע". להזמנות ניתן לפנות למרכז בטלפון 03-6409799 או במייל לכתובת: diaspora@tauex.tau.ac.il

קרא עוד...