חוקר ראשי: ד"ר צור שפיר

שאלה מרכזית בחקר נוסח התפילה בראשית ימי הביניים היא קדמותו של נוסח צרפת והיחס בינו לבין נוסח אשכנז. אחת הבעיות הניצבות בפני העוסקים בשאלה זו היא חסרונם של כתבי יד קדומים, בעיקר לפני המאה ה- 13. המקור המרכזי העומד לרשות החוקרים הוא 'מחזור ויטרי', אלא שתפוצתו הרחבה של מחזור זה, במרחב ה'אשכנזי', הביאה לכך שבכתבי היד שברשותינו קיימות השפעות אשכנזיות ולא ניתן תמיד לברר את הנוסח הקדום. מתוך כל כתבי היד של מחזור ויטרי כתב יד אחד בלבד מתוארך למאה ה- 12.

מטרתו של מחקר זה היא הוצאה לאור של מהדורה מוערת של כתב יד קורפוס קריסטי מס. 133 בצרוף מבוא. כתב יד זה הינו סידור תפילה אישי אשר היה שייך לאחד מעשירי אנגליה והוא מתוארך לרבע האחרון של המאה ה- 12. כתב יד זה אשר נכתב באנגליה, שבתקופה זו היתה שייכת למרחב התרבותי הצרפתי, יכול לתרום תרומה משמעותית בבירור סוגיית היחס בין המרחב הצרפתי למרחב האשכנזי, וכן להוסיף נדבך חשוב לחקר תולדות התפילה והסידור.

לאחר השלמת פיענוח הטקסט וניתוח הממצאים, מתמקד ד"ר שפיר בכתיבת מבוא למהדורה המוערת של כתב היד בנוסף לנספח למהדורה המדעית של גולדשמידט של נוסח אשכנז וצרפת. 

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

ערב עיון בנושא אמנות והומניזם אחרי השואה

יום שני, 10 ביוני 2019,  16:30 -  19:30

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן מתכבד להזמינכם לערב עיון  בנושא "אמנות והומניזם אחרי השואה"

קרא עוד...

ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי -- "פירוש חמאת החמדה"

המרכז מתכבד לבשר על פרסום ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי "פירוש חמאת החמדה: לחמישה חומשי תורה עם ההפטרות מאת ר' שת הרופא בן יפת מארם צובה". ספר זה יצא לאור כחלק מהסדרה החדשה של המרכז "כתבי ידע". להזמנות ניתן לפנות למרכז בטלפון 03-6409799 או במייל לכתובת: diaspora@tauex.tau.ac.il

קרא עוד...