חוקר ראשי: ד"ר יעקב טפלר

המטרה העיקרית של עבודתו של ד"ר טפלר היא לשפוך אור על תחילתה והתפתחותה של תפילת השמונה-עשרה, כמו גם על תצורתה המקורית.

המקור העיקרי עליו מתבסס ד"ר טפלר בעבודתו הינו הספרות התלמודית על מגוון נושאיה, סוגותיה ויצירותיה. מחקר מסוג זה כרוך באתגר מתודולוגי ראשון במעלה בתחום  - מקור המאגד מספר מקורות שנכתבו במקומות ובזמנים שונים ולהם הבדלי קומפוזיציה, העתקה ועריכה.

לכן המחקר מורכב מבדיקה מעמיקה של המקורות ההיסטוריים השונים בתקופה הנדונה, כגון: תפילות יווניות-יהודיות, תפילות יהודיות-נוצריות, ספרות אבות קדומה של הכנסייה, תפילות וברכות בברית החדשה, ספרות חיצונית וספרות פסאודופיגרפית, פילון האלכסנדרוני ומגילות ים המלח.

ד"ר טפלר אסף וניתח את המגוון רחב של מקורות אלה, שעליהם מתבססת עבודתו. על אף הכוונה הראשונית של המחקר לחקור את ההתפתחות של תפילת השמונה-עשרה על פני מספר תקופות היסטוריות, ממצאיו הובילו להחלטה, אשר אושרה על ידי פרופ' סטפן רייף, לצמצם את תקופת המחקר למאות החמישית והשישית בלבד. כתיבת הפרק הראשון, שהוא גם הגדול והמשמעותי ביותר, הסתיימה והוא נקרא על ידי פרופ' רייף. כמו כן, שלושה פרקים נוספים נמצאים לקראת סיומם: הפרק השני העוסק בגאולה ותפילה; הפרק השלישי העוסק ביוסטינוס מרטיר וברכת המינים כעדות לקדמות התפילה; הפרק הרביעי העוסק בוויכוח על קבע ותחנונים. 

 

 

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

עדכונים בנוגע לפעילות ספריית מהלמן בתקופה הקרובה

בהתאם לתקנות "התו הסגול" תתאפשר הכניסה לספרייה בהזמנת מקום מראש בלבד.

קרא עוד...

יום עיון לציון שנה לפטירתו של פרופ' שלמה סימונסון ז"ל - הודעה על דחיית מועד האירוע

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין גורן מבקש להודיע על דחיית מועד האירוע.

הודעה על מועד חדש תימסר בהמשך.

יום עיון בנושא חזון ההתיישבות הציונית של יהודי בולגריה בארץ ישראל

יום רביעי, ה - 12 בפברואר, 2020

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן מתכבד להזמינכם ליום עיון בנושא חזון ההתיישבות הציונית של יהודי בולגריה בארץ ישראל (1895 - 1955)

קרא עוד...