יהודי ארצות האסלאם ותרבותם

ראש הפרוייקט: פרופ' ירון צור

כתובת דוא"ל: ytsur@post.tau.ac.il

טלפון: 03-6475951

פרוייקט זה הוקם על מנת ליזום מפעלי מחקר שונים, שגולת הכותרת שלהם תהיה כתיבה מחודשת של תולדות היהודים בארצות האסלאם ותרבותם.

בתחום זה המשכנו במשימות הבאות:

  • סריקת תעודות מאוסף הארכיון הדיפלומטי הצרפתי בנאנט Archives) Diplomatiques de Nantes). במסגרת זו נמשכת העבודה על התיעוד מהתקופה שלאחר הכיבוש (1881).
  • איסוף חומר היסטורי ותרבותי מספרות השו"ת של יהודי תוניסיה.

צוות "מפעל התיעוד יהודי ארצות האסלאם" (מה-יא"ה) הפועל בשיתוף פעולה עם היחידה ועם האתר "עיתונות יהודית היסטורית" ממשיך להכין את "סקירת העיתונות היהודית בארצות האסלאם". הסקירה אמורה להקיף את כל ארצות האסלאם על לשונותיהן השונות ואת כל העיתונים היהודיים שיצאו בהן לאור בשפות שונות. לפי הערכה ראשונית מדובר בלמעלה מ-500 עיתונים וכתבי-עת, הסקירה תאפשר לראשונה מבט כולל על העילית האינטלקטואלית החדשה של יהודי ארצות האסלאם לדורותיה. תוצאות ראשונות של הסקירה שימשו כבר נושא להרצאת ראש היחידה בכנס מדעי שנערך באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

ספרו החדש של פרופ' ליביו רוטמן

ספרו החדש של פרופ' רוטמן, "Romanian Kehillah: The Pulse, Character, and History of the Jewish Community in Romania",  יצא לאור בהוצאת אוניברסיטת תל אביב.

קרא עוד...

לקסיקון היסטורי גיאוגרפי לתולדות היהודים באיטליה

לקסיקון זה מקיף את תולדותיהן של כל הקהילות היהודיות באיטליה, מהתקופה הרומית עד האמנציפציה, והוא מיועד לחוקרים וסטודנטים בתחום ולקהל הרחב.

קרא עוד...

מיכאל נגיש דרך JSTOR

במהלך השנה האחרונה, עבד המרכז לחקר התפוצות בשיתוף עם הספרייה הלאומית של ישראל ו- JSTOR על מנת לספק גישה מקוונת לכל הכרכים של מיכאל.

קרא עוד...