קשרים יהודים-סלבים בדוכסות הגדולה של ליטא

המחקר של ד"ר בונדר בודק את היחסים ואת הנקודות בהן היו קשרים תרבותיים בין היהודים לאוכלוסייה הסלבית שחיה בסביבתם, בדוכסות הגדולה של ליטא (בלארוס המודרנית, ווהלין, פולסיה, מחוז קייב והדנייפר העליון) בתקופת ימי הביניים. היחסים היהודים-סלבים השתנו לאורך תקופה זו: במאות האחת-עשרה עד השלוש-עשרה ניתן לשים את המוקד בקהילה ה"כנענית" ובפעילותה התרבותית, ואילו המאות הארבע-עשרה עד השש-עשרה היו תקופה עשירה במיוחד של פעילות חברתית וחיים רוחניים בקרב האוכלוסייה הנוצרית והיהודית באזור.

ישנם מספר מקורות מתקופה זו, אשר נכתבו גם על ידי לבלרים נוצריים וגם על ידי מלומדים יהודים. רבים ממקורות אלה הינם טקסטים עבריים שתורגמו לשפות סלביות (בעיקר בלארוסית ואוקראינית ישנות). נכון להיום טרם בוצעו מספיק מחקרים הנוגעים בטקסטים אלה ובנושא ההשתתפות של היהודים בתהליך התרגום – דבר אשר מחקר זה מבקש לתקן. הנושאים בהם מתמקד ד"ר בונדר בפרויקט זה: תרגומים של ספרי קודש ותפילות, מדרשים, שינויים של הטקסטים המקראיים וההשפעה של היהודים על התנועה הרוחנית והתנועה האידיאולוגית בנסיכות מוסקבה.

חשוב לשים לב כי המקור והמטרה של כתבים אלה לא תמיד היו זהים: חלקם תורגמו בתקופה מוקדמת והועתקו בשלב מאוחר יותר, בזמן שאחרים נכנסו לתוך תרבות הספר של נסיכות מוסקבה מאזורים אחרים. כמו כן, יש לקחת בחשבון את התפוצה של מונומנטים רוסיים בכל המרחב הבלארוסי-אוקראיני.

במהלך השנה האקדמית 2017-2016, ד"ר בונדר אסף ובדק את המקורות האלה, כמו גם ספרות אקדמית מודרנית על הנושא. הוא התמקד בעיקר בבחינת שיטות העבודה של לבלרים שכתבו ברוסית ישנה; התפיסה של הטקסטים המקוריים היהודיים ברוסית של ימי הביניים; וסוגי התרגום של העברית לרוסית ישנה. ד"ר בונדר העביר הרצאות בכנסים בין-לאומיים וכתב מספר מאמרים המבוססים על מחקר זה.

במהלך השנה האקדמית 2018-2017, ד"ר בונדר עתיד לאסוף ולנתח מקורות ראשוניים מספריות וארכיונים ממוסקבה, סנט פטרסבורג, וילנה ומינסק. הוא יתמקד בתרגום של הטקסטים המקראיים באוסף וילנה; המסורת של כתבי היד והמקורות של התהילים של פיאדור; המקורות המדרשיים של פלג'ה ושל כרונוגרף; והפירושים העבריים של החומש.

פרסומים

מאמרים

“From Observations on the Texts of Hebrew-Slavic Literacy”, Khazar Miscellany, Vol. 14, Kiev-Moscow, 2016, pp. 38–65.

מאמרים שנשלחו לשיפוט

“On the Typology of East-Slavic Medieval Translations from Hebrew”, Wschód Europy ("Europe's East"), vol. 4, Lublin University, 2017.

“Texts and Their Translators”, Proceedings of the conference “Contacts and Conflicts in the Jewish and Slavic Tradition”, Moscow Center for University Teaching of Jewish Civilization “Sefer”; Institute of Slavic Studies, Russian Academy of Science, 2017.

 כנסים

  •  7–11 בדצמבר, 2016

ד"ר בונדר יצג את המרכז בכנס בין-לאומי ב- Moscow Center for University Teaching of Jewish Civilization “Sefer” of the Russian Academy of Science. כותרת הרצאתו הייתה: “Texts and Their Translators”.

  •  29–31 בינואר, 2017
    ד"ר בונדר יצג את המרכז בכנס הבין-לאומי הבין-תחומי ה-24 במדעי היהדות שהתקיים במוסקבה. כותרת הרצאתו הייתה: “Thinking of Glosses: On the Question of Jewish Influence on the Biblical Tradition of the Slavs”.

 

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

המרכז לחקר התפוצות על שם גולדשטיין-גורן מתכבד להשיק את פרוייקט מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

קרא עוד...

עדכונים בנוגע לפעילות ספריית מהלמן בתקופה הקרובה

בהתאם לתקנות "התו הסגול" תתאפשר הכניסה לספרייה בהזמנת מקום מראש בלבד.

קרא עוד...

יום עיון לציון שנה לפטירתו של פרופ' שלמה סימונסון ז"ל - הודעה על דחיית מועד האירוע

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין גורן מבקש להודיע על דחיית מועד האירוע.

הודעה על מועד חדש תימסר בהמשך.