חוקרת ראשית: ד"ר רות למדן

ד"ר למדן מנהלת מחקר מקיף בנושא היחס לגיל ולזקנה בחברה היהודית העות'מאנית במהלך המאות השש-עשרה עד השמונה-עשרה. המחקר עוסק באופן מיוחד במעמדן של אלמנות וקשישות בחברה היהודית. המחקר מבוסס על מקורות רבים ומגוונים: ספרות השו"ת, מקורות הלכתיים, הספדים ומצבות, דרשות, מכתבים מהתקופה, ומסמכים מבית דין השרעי. במהלך השנה האחרונה, ד"ר למדן סיימה את שלב החיפוש והעיון במקורות המדוברים. מרבית הנתונים שנאספו מוינו וסווגו, וכעת נמשכת העבודה על סיכומם. כמו כן, נערך רישום ומיון של כתובות מצבה מבתי עלמין שונים. החומר שנאסף יעבור עריכה בהקדם. ד"ר למדן מקדישה זמן רב להכנת מבואות כלליים.

כנסים

  • 3–6 ביולי, 2017
    ד"ר למדן יצגה את המרכז בכנס השנתי International Medieval Congress שהתקיים באוניברסיטת לידס, אנגליה. כותרת הרצאתו הייתה: “Otherness in the Ottoman Jewish Communities in the 16th and 17th Centuries”.

 

 

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

ערב עיון בנושא אמנות והומניזם אחרי השואה

יום שני, 10 ביוני 2019,  16:30 -  19:30

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן מתכבד להזמינכם לערב עיון  בנושא "אמנות והומניזם אחרי השואה"

קרא עוד...

ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי -- "פירוש חמאת החמדה"

המרכז מתכבד לבשר על פרסום ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי "פירוש חמאת החמדה: לחמישה חומשי תורה עם ההפטרות מאת ר' שת הרופא בן יפת מארם צובה". ספר זה יצא לאור כחלק מהסדרה החדשה של המרכז "כתבי ידע". להזמנות ניתן לפנות למרכז בטלפון 03-6409799 או במייל לכתובת: diaspora@tauex.tau.ac.il

קרא עוד...