סוגיות בתולדות בבל התלמודית

מאת: אהרן אופנהיימר

על נהרות בבל מתאר פרקים בתולדותיהם של יהודי בבל באחת התקופות המזהירות שלהם, היא תקופת האמוראים (200 - 500 לספירה לערך), בימי שלטונה של השושלת הססנית. כישלונם של מרד החורבן ומרד בר-כוכבא גרם לרבים לרדת מארץ ישראל לבבל, ששכנה מחוץ לשליטתה של האימפריה הרומית. היו בה תנאים כלכליים נוחים, והיחסים עם השלטונות היו טובים בדרך כלל, ולכן עברו אליה גם חכמים ידועים וביססו בה את חיי התורה.

על נהרות בבל בוחן את התפוצה היהודית בבבל, שהלכה והתעצמה במהלך תקופת האמוראים, ועד מהרה תפסה את מקומה של ארץ ישראל כמרכז היהודי המוביל. פרקי הספר דנים בגבולותיה של בבל, בידיעות הראשונות על ישיבותיה, בקשרים המורכבים ובהשפעות ההדדיות בין בבל לארץ ישראל, בערים חשובות כמו נהרדעא, נציבין ומחוזא, בקבורה היהודית, ובאיתורם של יישובים יהודיים הנזכרים בספרות התלמודית.

אהרן אופנייהמר, פרופסור אמריטוס של אוניברסיטת תל אביב, לימד היסטוריה של עם ישראל בתקופת המשנה והתלמוד, והופקד על הקתדרה למדעי היהדות על שם סר אייזק וולפסון. חיבר ספרים רבים ובהם ספר על היישובים בבבל הנזכרים בספרות התלמודית (Babylonia Judaica in the Talmudic Period); ספר העוסק בארץ ישראל הרומית, במרד בר-כוכבא ובעלייתה של יהדות בבל (Between Rome and Babylon); וביוגרפיה על רבי יהודה הנשיא (מרכז זלמן שזר, תשס"ז).

הוצאה לאור מרכז זלמן שזר בשיתוף המרכז לחקר התפוצות שפה עברית
שנת הוצאה תשע"ז 2017 עמודים  232

תוכן העניינים

חדשות המרכז

ספרה החדש של ד"ר פרנסואז (שמחה) אוזן

How Young Holocaust Survivors Rebuilt their Lives – France, the United States and Israel

קרא עוד...

כנס בין לאומי לציון פרישתה של פרופ' מינה רוזן

אוניברסיטת חיפה והמרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן מתכבדים להזמינכם לכנס בין לאומי לציון פרישתה לגמלאות של פרופ' מינה רוזן, תחת הכותרת:

"People of the Mediterranean: Patterns, Networks and Conflicts (1492-1945)".

קרא עוד...

ערב עיון לרגל פרסום ספרו של יורם ארדר

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גורן-גולדשטיין מתכבד להזמינכם לערב עיון לרגל פרסום ספרו של יורם ארדר:

The Karaite Mourners of Zion and the Qumran Scrolls: On the History of an Alternative to Rabbinic Judaism

קרא עוד...