סוגיות בתולדות בבל התלמודית

מאת: אהרן אופנהיימר

על נהרות בבל מתאר פרקים בתולדותיהם של יהודי בבל באחת התקופות המזהירות שלהם, היא תקופת האמוראים (200 - 500 לספירה לערך), בימי שלטונה של השושלת הססנית. כישלונם של מרד החורבן ומרד בר-כוכבא גרם לרבים לרדת מארץ ישראל לבבל, ששכנה מחוץ לשליטתה של האימפריה הרומית. היו בה תנאים כלכליים נוחים, והיחסים עם השלטונות היו טובים בדרך כלל, ולכן עברו אליה גם חכמים ידועים וביססו בה את חיי התורה.

על נהרות בבל בוחן את התפוצה היהודית בבבל, שהלכה והתעצמה במהלך תקופת האמוראים, ועד מהרה תפסה את מקומה של ארץ ישראל כמרכז היהודי המוביל. פרקי הספר דנים בגבולותיה של בבל, בידיעות הראשונות על ישיבותיה, בקשרים המורכבים ובהשפעות ההדדיות בין בבל לארץ ישראל, בערים חשובות כמו נהרדעא, נציבין ומחוזא, בקבורה היהודית, ובאיתורם של יישובים יהודיים הנזכרים בספרות התלמודית.

אהרן אופנייהמר, פרופסור אמריטוס של אוניברסיטת תל אביב, לימד היסטוריה של עם ישראל בתקופת המשנה והתלמוד, והופקד על הקתדרה למדעי היהדות על שם סר אייזק וולפסון. חיבר ספרים רבים ובהם ספר על היישובים בבבל הנזכרים בספרות התלמודית (Babylonia Judaica in the Talmudic Period); ספר העוסק בארץ ישראל הרומית, במרד בר-כוכבא ובעלייתה של יהדות בבל (Between Rome and Babylon); וביוגרפיה על רבי יהודה הנשיא (מרכז זלמן שזר, תשס"ז).

הוצאה לאור מרכז זלמן שזר בשיתוף המרכז לחקר התפוצות שפה עברית
שנת הוצאה תשע"ז 2017 עמודים  232

תוכן העניינים

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

על נהרות בבל - ספרו החדש של פרופ' אהרן אופנהיימר

ספרו החדש של פרופ' אהרן אופנהיימר: על נהרות בבל - סוגיות בתולדות בבל התלמודית, יצא לאור בהוצאת מרכז זלמן שזר לחקר תולדות העם היהודי.

קרא עוד...

גלעד, כרך כה

כתב העת גלעד: לתולדות יהודי פולין ותרבותם, כרך כה יצא לאור בהוצאת אוניברסיטת תל אביב.

קרא עוד...

מיכאל נגיש דרך JSTOR

תודות לשיתוף פעולה בין המרכז לחקר התפוצות, הספרייה הלאומית של ישראל ו- JSTOR, מתאפשרת כעת גישה מקוונת לתכנים המלאים של כל כרכי כתב העת מיכאל: מאסף לתולדות היהודים בתפוצות.

קרא עוד...