סוגיות בתולדות בבל התלמודית

מאת: אהרן אופנהיימר

על נהרות בבל מתאר פרקים בתולדותיהם של יהודי בבל באחת התקופות המזהירות שלהם, היא תקופת האמוראים (200 - 500 לספירה לערך), בימי שלטונה של השושלת הססנית. כישלונם של מרד החורבן ומרד בר-כוכבא גרם לרבים לרדת מארץ ישראל לבבל, ששכנה מחוץ לשליטתה של האימפריה הרומית. היו בה תנאים כלכליים נוחים, והיחסים עם השלטונות היו טובים בדרך כלל, ולכן עברו אליה גם חכמים ידועים וביססו בה את חיי התורה.

על נהרות בבל בוחן את התפוצה היהודית בבבל, שהלכה והתעצמה במהלך תקופת האמוראים, ועד מהרה תפסה את מקומה של ארץ ישראל כמרכז היהודי המוביל. פרקי הספר דנים בגבולותיה של בבל, בידיעות הראשונות על ישיבותיה, בקשרים המורכבים ובהשפעות ההדדיות בין בבל לארץ ישראל, בערים חשובות כמו נהרדעא, נציבין ומחוזא, בקבורה היהודית, ובאיתורם של יישובים יהודיים הנזכרים בספרות התלמודית.

אהרן אופנייהמר, פרופסור אמריטוס של אוניברסיטת תל אביב, לימד היסטוריה של עם ישראל בתקופת המשנה והתלמוד, והופקד על הקתדרה למדעי היהדות על שם סר אייזק וולפסון. חיבר ספרים רבים ובהם ספר על היישובים בבבל הנזכרים בספרות התלמודית (Babylonia Judaica in the Talmudic Period); ספר העוסק בארץ ישראל הרומית, במרד בר-כוכבא ובעלייתה של יהדות בבל (Between Rome and Babylon); וביוגרפיה על רבי יהודה הנשיא (מרכז זלמן שזר, תשס"ז).

הוצאה לאור מרכז זלמן שזר בשיתוף המרכז לחקר התפוצות שפה עברית
שנת הוצאה תשע"ז 2017 עמודים  232

תוכן העניינים

חדשות המרכז

סדנא בנושא: חיי היהודים וחיים יהודיים בברית המועצות בין השנים 1948 – 1972

ב - 5 במרץ ערך המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן בשיתוף עם הקרן ע"ש לב ליבשיץ ז"ל, סדנא בנושא חיי היהודים וחיים יהודיים בברית המועצות (1948 – 1972)

קרא עוד...

התיקון לחוק הפולני - תגובת המכון לחקר תולדות יהדות פולין והמרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן

המכון לחקר תולדות יהדות פולין ויחסי ישראל-פולין והמרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן מבקשים למחות בתקיפות על התיקון לחוק הפולני כפי שהתקבלה על-ידי ממשלת פולין, בישיבתה לקראת יום השואה הבינלאומי של שנת 2018 ואושרה על ידי נשיא פולין.

קרא עוד...

The Philippine Schindlers

ב - 20 בנובמבר ערך המרכז לחקר התפוצות ע"ש גורן-גולדשטיין כנס בנושא הצלת יהודי גרמניה בפיליפינים

קרא עוד...