הועתק בירושלים בשנת שצ"ה (1635) על ידי הסופר יהודה מרעלי

ההדרה ומבוא: רות למדן

שטר כתובה המצטיין בגמישותו, פותח את ספר תיקון סופרים - קובץ של מאה שטרות עבריים ששימשו את קהילת ירושלים במחצית השנייה של המאה השש-עשרה ובראשית המאה השבע-עשרה, והועתקו על ידי הסופר יהודה מרעלי בשנת שצ"ה (1635). בקובץ שטרות שגרתיים, מעין חוזים אחידים, וכן שטרות ייחודיים לקהילת ירושלים ולארץ ישראל.

בשטרות הירושלמיים יש עירוב של מנהגים מקומיים, מוסתערביים, עם מסורות שהובאו לארץ ישראל על ידי יוצאי ספרד ועולים מארצות אחרות. שיטות שונות נהגו זו בצד זו, בעיקר בכל הקשור להסדרי נישואין וגירושין.

לפני הקוראים עומדת מהדורה מוערת של השטרות העושה אותם נגישים ומובנים לקהל קוראים מגוון: חוקרי המשפט העברי, היסטוריונים, סטודנטים וכלל הציבור המתעניין בתולדות ארץ ישראל והפזורה היהודית לאחר גירוש ספרד. מבוא מקיף סוקר את גלגולי הקובץ, כתבי היד השונים שלו, מחבריו ומעתיקיו, ועומד על תהליך העברת המידע והטקסטים בין קהילות יהודיות ברחבי האימפריה העות'ומאנית.

 

הוצאה לאור  אוניברסיטת תל אביב שפה עברית
שנת ההוצאה  תשס"ט 2009 עמודים  264

תוכן העניינים

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

ערב עיון בנושא אמנות והומניזם אחרי השואה

יום שני, 10 ביוני 2019,  16:30 -  19:30

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן מתכבד להזמינכם לערב עיון  בנושא "אמנות והומניזם אחרי השואה"

קרא עוד...

ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי -- "פירוש חמאת החמדה"

המרכז מתכבד לבשר על פרסום ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי "פירוש חמאת החמדה: לחמישה חומשי תורה עם ההפטרות מאת ר' שת הרופא בן יפת מארם צובה". ספר זה יצא לאור כחלק מהסדרה החדשה של המרכז "כתבי ידע". להזמנות ניתן לפנות למרכז בטלפון 03-6409799 או במייל לכתובת: diaspora@tauex.tau.ac.il

קרא עוד...