מראשית ההתיישבות היהודית עד המאה התשע עשרה

עורך: פאול צ'רנובודיאנו

כרך א' מתפרש על פני תקופה ארוכה יותר מכל שאר כרכי הסדרה - מימי הביניים ועד המאה התשע עשרה. הוא עוקב אחר גלי ההגירה היהודיים העיקריים לרומניה - של יהודים ספרדים יוצאי האימפריה העותמנית שהגיעו לבוקרשט באמצע המאה השש עשרה, ושל יהודים מאוקראינה ומגליציה שהגיעו למולדובה באמצע המאה השבע עשרה - ואחר ראשית התגבשותן של הקהילות היהודיות באזור. תהליך התמסדותן של הקהילות היה שונה מנסיכות לנסיכות, בהתאם לאופי משטריהן ולמוצא יהודיהן. הכרך בוחן את התהליך תוך התמקדות בהרכב הכלכלי-החברתי של הציבור היהודי, במבנה מוסדותיו הקהילתיים וביחסי הגומלין ששררו בין היהודים לבין סביבתם הלא-יהודית.

מאמר נפרד יוחד לסקירת כל הממצאים המצביעים לכאורה על נוכחות יהודית ברומניה עוד בתקופה הרומית, אם כי ככל הידוע עד כה אין כל זיקה בין נוכחות זו לבין הקהילה היהודית שהחלה להתבסס באוזרי רומניה בשלהי ימי הביניים.

 

הוצאה לאור  אוניברסיטת תל אביב שפה עברית
שנת ההוצאה  תשס"ג 2003 עמודים 138

תוכן העניינים

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

ערב עיון בנושא אמנות והומניזם אחרי השואה

יום שני, 10 ביוני 2019,  16:30 -  19:30

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן מתכבד להזמינכם לערב עיון  בנושא "אמנות והומניזם אחרי השואה"

קרא עוד...

ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי -- "פירוש חמאת החמדה"

המרכז מתכבד לבשר על פרסום ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי "פירוש חמאת החמדה: לחמישה חומשי תורה עם ההפטרות מאת ר' שת הרופא בן יפת מארם צובה". ספר זה יצא לאור כחלק מהסדרה החדשה של המרכז "כתבי ידע". להזמנות ניתן לפנות למרכז בטלפון 03-6409799 או במייל לכתובת: diaspora@tauex.tau.ac.il

קרא עוד...