מחקרים, תעודות, פרקי ספרות וזיכרונות

עורכים: עמנואל אטקס, דוד אסף

ה"חדר" היה המוסד שבו התחנכו רוב ילדי ישראל במרחב התרבות האשכנזי, ועל כן תפס מקום מרכזי בחיי הפרט והציבור. החדר פשט צורה ולבש צורה, אך במשך מאות שנות קיומה של חברה יהודית מסורתית היו יסודותיו יציבים. הביקורת, ככל שנמתחה על החדר, התמקדה בהיבטים פדגוגיים או דידקטיים אך לא ערערה על הערכים שנעמדו ביסודו. מוסדות חינוך נחשבו תמיד למערכת העיקרית שבאמצעותה מנסה כל חברה להנחיל לבני הדור הבא לא רק מידע שימושי שיכין אותו לקראת העתיד אלא גם ערכים והשקפות עולם. בה בשעה נתפסו מוסדות אלה גם כסוכני שינוי העשויים לערער יסודות איתנים. זו אולי הסיבה שבימים כתיקונם לא עוררו החדר והמלמדים עניין מיוחד ואילו בעידן של תמורות היסטוריות הם עמדו במרכז השיח הציבורי.

קובץ זה הוא ניסיון ראשון מסוגו לכנס בכרך אחד דברי מחקר ישנים גם חדשים, תעודות, פרקי זיכרונות ודברי ספרות, שמציעים תמונה מקיפה, עשירה ורבת גוונים של החדר כפי שהתפתח בקרב יהודי מזרח אירופה, על תכני הלימוד שבו וסדרי החינוך, על מוריו ותלמידיו.

 

הוצאה לאור אוניברסיטת תל אביב בשיתוף עם בית שלום עליכם שפה עברית
שנת הוצאה תש"ע 2010 עמודים  578

תוכן העניינים

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

ערב עיון בנושא אמנות והומניזם אחרי השואה

יום שני, 10 ביוני 2019,  16:30 -  19:30

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן מתכבד להזמינכם לערב עיון  בנושא "אמנות והומניזם אחרי השואה"

קרא עוד...

ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי -- "פירוש חמאת החמדה"

המרכז מתכבד לבשר על פרסום ספרו החדש של פרופ' משה אורפלי "פירוש חמאת החמדה: לחמישה חומשי תורה עם ההפטרות מאת ר' שת הרופא בן יפת מארם צובה". ספר זה יצא לאור כחלק מהסדרה החדשה של המרכז "כתבי ידע". להזמנות ניתן לפנות למרכז בטלפון 03-6409799 או במייל לכתובת: diaspora@tauex.tau.ac.il

קרא עוד...