ספריית מהלמן מכילה יותר ממאה אלף כרכים. בבסיסה של הספרייה עומד אוסף מהלמן שנתרם בראשית שנות השבעים. במרוצת השנים נוספו ספרים וכתבי עת רבים העוסקים במדעי היהדות בכלל ובהיסטוריה של עם ישראל בארץ ישראל ובתפוצות בפרט. בין האוספים הרבים שנתרמו לספרייה - עיזבונם של אנשל רייס, של פרופ' ברל מארק ושל עו"ד קוסוי - המוקדשים לתולדות יהודי פולין, וכן ספרייתו של החוקר הרש סמולאר, הכוללת כ-400 ספרים, המתמקדת אף היא ביהדות פולין. כן מצויים בספרייה אוסף מיוחד בספרדית על תולדות יהודי ספרד, אוסף על תולדות יהודי קנדה, אוסף חשוב מעיזבונו של פרופ' פ' צ'רניאק המתמקד בשואה ובתולדות אחדים מניצוליה, ואוסף בן מאות ספרים מעיזבונם של מנוחה ומשה גלבוע. לצדם מצויים אוספים פרטיים של פרופ' ש' שפירו ושל ד"ר אילנה קדמי, הכוללים חומר היסטורי וספרותי בעברית ובלועזית.

במיוחד ראוי לציון אוסף של יותר מ-2,500 ספרים נדירים. הנושא המרכזי של  האוסף הוא הספר העברי. בין הספרים הנדירים שמורים פרסומים ומהדורות מיוחדות של הספרייה. באוסף זה, נמצאים הדפוסים הקדומים מהמאות ט"ו - י"ט.

אגודת הידידות אורוגוואי-ישראל תורמת לספרייה את העיתון היהודי החשוב בספרדית Aurora: Semanario israeli de actualidad, היוצא לאור בתל אביב. האוסף קיים החל משנת 1973. כן נתקבלו להשאלה מתמדת 20 כרכים של העיתון 'פארווערטס', ניו-יורק, מן השנים 1941-1923. בספרייה מצויים כתבי עת רבים בשפות שונות (כולל שפות סלביות), שיצאו לאור בארץ ובתפוצות בתקופות שונות.

חלק נכבד מן האוסף מקוטלג בצורה אלקטרונית כחלק מקטלוג הספרייה המרכזית. שאר האוסף מקוטלג ידנית על פי שם מחבר, שם ספר ונושא. כמו כן, מקוטלג ידנית אוסף גדול של כתבי עת. הקטלוגים הידניים עומדים לרשות הקוראים.

שירותי הספרייה:

  • שירותי יעוץ - ניתן לתאם יעוץ אישי במייל: sofiat@tauex.tau.ac.il

  • עיון בספרים*
למעוניינים לעיין בספרים נדירים מאוסף MR, יש להזמין את הספרים מראש באמצעות טופס הזמנת ספרים לעיון.

*הספרים אינם ניתנים להשאלה אלא רק לעיון במקום.

  • צילום, הדפסה וסריקה - בספרייה ממוקמת מכונת צילום בה ניתן לצלם, להדפיס ולסרוק.
גביית התשלום היא באמצעות כרטיסי אשראי או כרטיס צילום הניתן להנפקה באגודת הסטודנטים.**
** אין אפשרות לצלם באמצעות שטרות או מטבעות.

חדש בספרייה:

 

  • פרויקט סידור של אוספי הספרייה- במסגרת פרוייקט זה הספרים הזמינים לעיון בקומת הספרייה מוצגים כ- Open material first floor OM. יתר הספרים מאוכסנים באגף השמור, ספרים אלו יש להזמין מראש באמצעות טופס הזמנת ספרים לעיון.

 

  • החל פרויקט משותף עם הספריה הלאומית שמטרתו הנגשת עיתונות יהודית היסטורית בשפות עברית, אידיש ולאדינו.

הספרייה פתוחה לקהל בימים:

שני ורביעי – 9:00 עד 19:00
ראשון, שלישי וחמישי – 9:00 עד 16:00

הספרייה נמצאת באוניברסיטת תל אביב, בניין קרטר, קומת הכניסה.

מנהלת הספרייה: סופיה טלז-אברומוב

כתובת דוא"ל: sofiat@tauex.tau.ac.il

טלפון: 03-6407917

 

קישורים שימושיים:

הספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי  -  דע"תא  -  ULI - קטלוג מאוחד ישראלי  -  ULS – קטלוג מאוחד לכתבי-עת  -  כתבי עת אלקטרוניים  -  מפתח חיפה – HIP  -  רמב"י - רשימת מאמרים במדעי היהדות  -  עיתונות יהודית היסטורית  -  אוסף ספרי יזכור  -  Hebrew books  -  Jewish Encyclopedia  -  JewishGen - גישה מרחוק למשאבי הספרייה

 

חדשות המרכז

ספרו החדש של פרופ' ליביו רוטמן

ספרו החדש של פרופ' רוטמן, "Romanian Kehillah: The Pulse, Character, and History of the Jewish Community in Romania",  יצא לאור בהוצאת אוניברסיטת תל אביב.

קרא עוד...

לקסיקון היסטורי גיאוגרפי לתולדות היהודים באיטליה

לקסיקון זה מקיף את תולדותיהן של כל הקהילות היהודיות באיטליה, מהתקופה הרומית עד האמנציפציה, והוא מיועד לחוקרים וסטודנטים בתחום ולקהל הרחב.

קרא עוד...

מיכאל נגיש דרך JSTOR

במהלך השנה האחרונה, עבד המרכז לחקר התפוצות בשיתוף עם הספרייה הלאומית של ישראל ו- JSTOR על מנת לספק גישה מקוונת לכל הכרכים של מיכאל.

קרא עוד...