בוגרים

לרשימת בוגרי התכנית לפי מחזורים לחץ כאן

10521528 10152588046118599 732702902382106767 n 
הגר גנין, עוזרת מחקר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ועורכת דין עצמאית בתחומי המשפט המנהלי והאזרחי
נושאת דבר הבוגרים, טקס הענקת תארים מחזור 8, מאי 2016

 

 

סגן רקטור אוניברסיטת תל אביב  - פרופ' אייל זיסר, דיקאן הפקולטה למשפטים – פרופ' רון חריס, המנהל האקדמי של התכנית – פרופ' אריה אדרעי, חברי סגל נכבדים, משפחות ואורחים יקרים, חברותיי וחבריי האהובים ללימודים.

אפתח, ברשותכם, בֵשיר של יונה וולך - הַחַיִּים שֶׁיֵּשׁ לְךָ:

הַחַיִּים שֶׁיֵּשׁ לְךָ 
הֵם הַחַיִּים שֶׁחָיִיתָ
הַבֵּט אָחוֹרָה בַּהֲבָנָה 
מְצָא אֶת נְקֻדַּת הַבְּרֵאשִׁית
הַבְּרִיאָה 
בְּרָא אֶת עַצְמְךָ 
זֶה הָעוֹלָם הַטּוֹב בְּיוֹתֵר
הַיָּחִיד 
שֶׁתּוּכַל לִבְרֹא
כָּל זֶה מָצוּי בְּתוֹכְךָ 
גַּלֵּה אוֹתוֹ 
הַתְחֵל מֵהַתְחָלָה 
הַבֵּט עַל חַיֶּיךָ 
כְּעַל שִׁעוּר רַע 
עַל מַה שֶׁהָיָה 
כְּעַל עֹנֶשׁ 
הַרְחָקָה 
עֲמִידָה בַּפִּנָּה 
נוֹקְאַאוּט בַּסִבּוּב הָרִאשׁוֹן 
תַּקֵּן כְּאֶחָד שֶׁהִבְרִיא 
כְּאֶחָד שֶׁחָלָה.

וולך כותבת על האינדיבידואל, על בחינה עצמית. על ההבנה שכל אחד מספר את סיפור חייו, ועל כך שכל מה שיכול אדם לעשות בחייו הוא לברוא את עצמו בצורה הטובה ביותר. סביר להניח שרובנו הגענו לתכנית לתואר שני במשפט ציבורי של אוניברסיטת תל אביב בשיתוף אוניברסיטת נורת'ווסטרן בשיקגו, כדי להתפתח, ללמוד, להתקדם ולהוסיף פרק מעניין בסיפור חיינו; אבל זה כמובן לא כל הסיפור. הגענו לתכנית הזו, העוסקת במשפט ציבורי, ממשרדי ממשלה, מהכנסת, מהשלטון המקומי, מהחברה האזרחית, מבתי המשפט וגם מהמגזר הפרטי, מתוך הבנה שלא את סיפור חיינו שלנו בלבד אנו מספרים.

אנו לא מוכנים להסתמך על הגורל. אבל לא רק בהיבט האישי - אלא בהיבט החברתי, מתוך הבנה שלכל אחד מאיתנו, מהמקום בו הוא פועל  ובאמצעות הכוחות והכלים המשפטיים המצויים באמתחתו, יש יכולת להשפיע על הסיפור החברתי שאנו כותבים כחברה: מי באמצעות הגשת עתירות לבג"ץ כדי לקדם את איכות השלטון, מי באמצעות התעקשות ועבודה קשה על ניסוח חוקים שיסייעו לקיים חברה צודקת ויעילה, מי באמצעות סיוע לנפגעות תקיפה מינית, מי באמצעות קידום כוחו של השלטון המקומי, ומי באמצעות כתיבת פסקי דין שיבטאו יישום עקבי וראוי של חוק ופסיקה.

שלא תטעו, חבריי ואני מייצגים קשת רחבה של השקפות ודעות הקיימות בציבור. יחד למדנו, מוסלמים, נוצרים, דרוזים, יהודים – דתיים וחילוניים, שמאלנים וימנים מכל הארץ. אבל כולנו, כל אחד בדרכו, מרגיש חלק מהחברה שקיימת כאן, גם אם לעיתים נדמה שהפער, והמרחק הקיים  בינינו, ̠ג̼דל ונהייה קשה יותר לגישור.

ועדיין, ישנם ערכי יסוד שכולנו מאמינים בהם, יש יכולת חשיבה ביקורתית שראוי שתהיה לנו, יש ידע, עובדות ותהליכים-חברתיים שכולנו צריכים להכיר כדי להיות בני אדם טובים יותר, ומשפטנים טובים יותר. את כל אלו התכנית הנפלאה הזו סייעה לפתח. ואת כל המורכבות הזו לקחנו עמנו לשיקגו המרתקת, לסמסטר קיץ חוויתי, מגבש ומעשיר, בצל מבצע צוק איתן, כשאהובינו מתנהלים בין אזעקות או מגוייסים לצבא.

המשפט, שהוא חלק בלתי נפרד מעולמנו, נוגע באנשים -  הוא מרגש, הוא יוצר סדר בכאוס, צורה במעורפל. המשפט עקבי אך מתפתח, הוא משקף רציונאליות קרירה אך גם ער לנסיבות. בליבתו של המשפט ניצבת השאיפה לצדק ולאמת, אבל גם לפשרה. יחד עם זאת, אל לנו להפריז ביכולתו ובכוחו של המשפט, או בכוחנו כ"שליחיו" - כפי שאמר השופט Hand (LURNID) ב- 1944:

Liberty, lies in the hearts of men and women;

When it dies there - no constitution, no law, no court can save it.

While it lies there it needs no constitution, no law, no court to save it.”

 

נדמה לי שהמשפט הזה נושא אזהרה מסוימת, במיוחד במציאות הנוכחית; מציאות שבה ערכים של פלורליזם וקבלת האחר מתערבבים עם פרקטיקות של חוסר שוויון והפרדה בין המינים, מציאות שבה חופש הביטוי משמש כלי ניגוח אכזרי ומסוכן בידיהם של מי שכלל לא מוכנים לקבלו-אלא כשפיהם הוא המדבר או אצבעותיהם הן המקלידות, מציאות שבה ידע ומחשבה-ביקורתית מושמים ללעג ולקלס. ואכן, אם יש משהו שנדמה לי שרובנו הבנו במהלך השנים שחלפו מהתואר הראשון ועד המעמד המכובד הזה, זו העובדה שאת העולם לא כל כך קל לשנות. אבל בעולם הזה, הנתון, יש פניני אור ואופטימיות, ויש רגעים ומעשים שמניעים לשינוי. התכנית אותה אנו מסיימים היום באופן רשמי, הפגישה קבוצת אנשים, מי אופטימיים יותר, מי פחות, מתוך אהבה למשפט, לידע ולבני אדם, ומתוך חיפוש מתמשך אחר אותם רגעים ומעשים של שינוי. בתקווה שתמיד נכיר בחשיבותה של חברה, ובה מגזר ציבורי, המובל על ידי ידע וחשיבה ביקורתית. ושנשאף למציאת איזון ראוי בין ערכים, שלא פעם כה קשה לאזן ביניהם עד שגובר החשש לזניחתם. ושאף פעם לא נפסיק לשאול וללמוד.

לסיום, זו ההזדמנות להודות למנהל התכנית – פרופ' אריה אדרעי, ולמי שבלעדיה כנראה לא היינו מגיעים לשיקגו – אורית דרמר היקרה, היית לנו מורת דרך וחברה תומכת. לג'נט וריאה שדאגו להתאקלמותנו המהירה והטובה בשיקגו, וכמובן לסגל ההוראה המצוין והפוקח עיניים -

I am also very happy to have the opportunity to thank Prof. Kontorovich, here in person.

Prof. Kontorovich - You opened the gate to the American legal system for us, by teaching its foundations with passion and enthusiasm. Thank you for that important experience.      

חברים וחברות. מזל טוב לקבלת התואר השני!

 

 בוגרי התכנית

יצירת קשר

לפרטים נוספים מלא פרטיך ונחזור אליך:

פרטי התקשרות

תכנית תל-אביב Northwestern
הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן, אוניברסיטת תל-אביב
קריית האוניברסיטה, רמת אביב,
תל-אביב 6997801
טלפון: 03-6405204
פקסימיליה: 03-6408366
דוא"ל: oritdr@tauex.tau.ac.il