בניית החיים מחדש לאחר השואה בארצות הברית, צרפת וישראל (1993-1948)

באמצעות עדויות, חומרים ארכיונים, זיכרונות ויומנים שנכתבו על ידי ניצולי שואה וראיונות (שחלקם נערכו על ידי המחברת, בשלוש שפות שונות), ד"ר אוזן חוקרת את החזרה לחיים והתהליך של בניית החיים מחדש בצרפת, ארה"ב וישראל.

מחקר זה בוחן את הזהות היהודית של הניצולים, הגישה שלהם, מבחינה אנושית, כלפי ערכים אוניברסליים, והמחויבות שלהם להפוך את העולם למקום טוב יותר. בכדי לעשות זאת, עבודתה של ד"ר אוזן נשענת על מחקרים תאורטיים בסוציולוגיה, פסיכולוגיה וספרות. כמו כן, היא מציעה תובנות על הסיבות מדוע אדם אחד בחר דרך מסוימת ולא אחרת, תוך שימת דגש על חשיבות ההקשר הפוליטי, הסוציאלי והתרבותי. המחקר השלם הינו מחקר ארוך טווח, על חוויותיהם ותרומתם של הניצולים בשלושת המדינות לאורך שישים עד שבעים שנה לאחר המלחמה. מבחינה זו, מחקר זה שונה ממחקרים קודמים על ניצולי שואה.

הגישה ההשוואתית של פרסום זה חיונית בכדי להבין כיצד הסביבה הפוליטית השונה מחזקת את השוני והדמיון בין התנסויות שונות במהלך המלחמה – בין אם היו במחבוא, מחנות, פרטיזנים וכד'. ד"ר אוזן מתקנת כמה תפיסות ישנות שגויות וקובעת אג'נדה מחקרית עבור חוקרים אחרים. כפי שהיא מציינת: "This book is destined to be one of the last attempts to analyze the survivors’ various pasts and present while some still strive to be vocal in the public sphere. It will hopefully keep alive their legacy and demonstrate their determination to ensure continuity and endow their lives with meaning, against all odds". מחקרה של ד"ר אוזן מראה את התרומה הרבה של הניצולים עבור המדינות אליהם הגיעו ובהם בחרו להשתקע.

כתב היד של שמחה אוזן התקבל על ידי אחת מההוצאות האוניברסיטאיות המוכרות בארה"ב.

יהודים בצבא האמריקאי במלחמת העולם השנייה: חוויות ומפגשים משמעותיים מהשירות מעבר לים

מחקרה החדש של ד"ר אוזן מתמקד ב"משחררים" – ובמיוחד בחיילים היהודים בצבא האמריקאי במהלך מלחמת העולם השנייה בכל החזיתות בהן התנהלה הלחימה. מתוך שישה-עשר מיליון החיילים האמריקאים, אשר שירתו בחיילות השונים ולקחו חלק במלחמה נגד הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה, היו למעלה מ - 550,000 יהודים.

המחקר מתבסס על ראיונות עומק ועדויות חיילים יהודים ששירתו בחיילות ובתפקידים שונים, כמו גם על מכתבים שכתבו החיילים לבני משפחותיהם בזמן המלחמה. חומרי המחקר נאספו מארכיונים שונים בארצות הברית, צרפת וישראל. מטרת המחקר להתעמק בחוויות המלחמה של החיילים היהודים האמריקאים, בטריטוריות זרות ותוך מפגש עם תרבויות אחרות.

לא ניתן להתעלם מחשיבותו של מחקר זה: בחינת העדויות, המכתבים, התמונות והיומנים של הלוחמים מאפשרת ניתוח מעמיק אודות השפעת השירות הצבאי על הזהות האמריקאית והיהודית של החיילים. כמו כן, מחקר זה מבקש לשבור סטראוטיפים על החיילים היהודים, כמו למשל "פחדנים שלא נאמנים למולדתם", בתקופה בה האנטישמיות בארה"ב הייתה בשיאה. המחקר מאפשר בחינה מחודשת של הגישה האנטי-יהודית בצבא האמריקאי במהלך מלחמת העולם השנייה.


פרסומים עתידיים

Françoise S. Ouzan, "From the Jewish Resistance in France to the Jewish State: Intersecting Roads," in Jewish Soldiers in World War II, edited by Kiril Feferman, Simha Goldin and Dina Porat (Tel Aviv: Tel Aviv University, 2017), vol. 17 of Michael: On the History of Jews in the Diaspora.

Françoise S. Ouzan, “Zeev Birger, survivant de la Shoah, et le développement de Jérusalem”, in Si c’était Jérusalem, Schibboleth-Actualité de Freud, Paris, Editions In Press, 2017 (ed. by Michel Wolkowitz).

Françoise S. Ouzan, How Young Holocaust Survivors Rebuilt their Lives : France, the United States, and Israel, Bloomington, Indiana University Press, 2018.

 

כנסים והרצאות

 • 18–20 באפריל, 2016
  ד"ר אוזן השתתפה בכנס בין-לאומי שהתקיים בבית בגין, ירושלים. הכנס אורגן על ידי Schibboleth-Actualité de Freud ונקרא "If It Was Jerusalem". כותרת ההרצאה, העוסקת בהשפעה שהייתה לניצול זאב בירגר, על ההתפתחות התרבותית של ירושלים: “Zeev Birger et le développement de Jérusalem".

 •  19 במאי, 2016
  ד"ר אוזן השתתפה ביום העיון, שארגן המרכז, המבוסס על מחקרים מתוך הפרויקט: "החייל היהודי במלחמת העולם השנייה". כותרת הרצאתה: “Le résistant Otto Giniewski et le Mouvement de la jeunesse sioniste (MJS) en France”.

 •  20 באפריל, 2017
  ד"ר אוזן השתתפה ביום העיון, שארגן המרכז: "חיילים יהודים במלחמת העולם השנייה". כותרת הרצאתה: “A Meaningful Encounter: Jewish GIs and Jews in French North Africa (1942–1943)”.

 • 22 באוקטובר, 2017
  ד"ר אוזן הוזמנה על ידי אגודת עלומים, אגודה ישראלית של ילדים שהוסתרו בצרפת בימי השואה, להעביר הרצאה על: "Holocaust Survivor Menachem Perlmutter and the Desert of the Negev".

 • 27 במאי, 2018
  ד"ר אוזן השתתפה בערב עיון, שארגן המרכז: "הצלת ילדים יהודים בצרפת במהלך מלחמת העולם השנייה וגורלם לאחריה". כותרת הרצאתה: "מקורבנות לפעילים חברתיים: מקרה הבוחן של בוריס סירולניק". 
 • 13 בדצמבר, 2018
  המרכז ארגן ערב עיון להשקת ספרה החדש של ד"ר אוזן: How Young Holocaust Survivors Rebuilt Their Lives: France, the United States, and Israel.

 

אירועים וכנסים

אין אירועים

חדשות המרכז

מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

המרכז לחקר התפוצות על שם גולדשטיין-גורן מתכבד להשיק את פרוייקט מאגר המידע המקוון של בתי עלמין יהודיים בטורקיה ע"ש פרופ' ברנארד לואיס ז"ל

קרא עוד...

עדכונים בנוגע לפעילות ספריית מהלמן בתקופה הקרובה

בהתאם לתקנות "התו הסגול" תתאפשר הכניסה לספרייה בהזמנת מקום מראש בלבד.

קרא עוד...

יום עיון לציון שנה לפטירתו של פרופ' שלמה סימונסון ז"ל - הודעה על דחיית מועד האירוע

המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין גורן מבקש להודיע על דחיית מועד האירוע.

הודעה על מועד חדש תימסר בהמשך.